Máte záznam v registrech? Půjčku i přesto seženete

13.08.2018 | , Elephant Orchestra
profit.cz


Dostat se do registru dlužníků není nic složitého. Stačí jedna pozdě uhrazená faktura, nájem, či účet od telefonního operátora, přečerpaný kontokorent nebo kreditka a problém je na světě. Pokud následně zamíříte do banky žádat o půjčku, připravte se na neúspěch.

Dnes již existuje jen málo bank, které vám půjčku i se záznamem v registru schválí (záleží samozřejmě na situaci). I přesto ale nemusíte zoufat. Některé nebankovní společnosti o přes zákonnou regulaci stále půjčky bez registru nabízí.

Co přinesla novela zákona?

Na konci roku 2016 vešel v platnost nový zákon, který upravuje podmínky poskytování spotřebitelských úvěrů. Jeho cílem bylo především ochránit běžného spotřebitele před neseriózními společnostmi, které vydělávají na chudobě a nepříjemné situaci jiných. Během roku a půl z trhu prakticky vymizely podvodné firmy a lichváři, jejichž praktiky byly v rozporu se zákonem. Změna se ovšem dotkla i některých půjčkových produktů. Dnes již nenarazíte na půjčky, které by vám poskytovatel schválil bez toho, abyste měli alespoň minimální příjem. K půjčkám bez registru je ale zákon shovívavý. Jak fungují půjčky bez registru po úpravách v zákoně? Prozradíme vám to!

Co říká zákon?

Novela zákona zpřísnila podmínky pro poskytování půjček a nově nařídila, že jejich poskytovatelé musí u žadatele ověřovat jeho bonitu. Na druhou stranu už neříká, jakým způsobem toto ověření bonity musí proběhnout. Některé společnosti si tak vyžádají potvrzení od zaměstnavatele o příjmech, jiné mají vlastní mechanismy, jak příjem a bonitu žadatele ověřit. Pokud je ale bonita nedostatečná, jsou většinou striktní a žádost o půjčku zamítnou.

Půjčky bez registru z nabídky nevymizely

Když se podíváte na současnou nabídku nebankovních půjček, zjistíte, že v ní stále půjčky bez registru figurují. Zákon je totiž (zatím) nijak nepostihuje. Stále tak existují společnosti, pro které není negativní záznam v registru překážkou, anebo do registrů třeba vůbec nenahlížejí. Jsou tak schopny vám poskytnout třeba půjčky ihned do 5 minut na účtu a to bez toho, abyste navštívili jejich pobočku. Stačí vyplnit jeden formulář, žádost odeslat a počkat si na její schválení. Ale protože má každá mince dvě strany, počítejte také s určitými nevýhodami, které jsou s těmito půjčkami spojeny. Riziko, které společnost tímto úvěrováním podstupuje, se musí zákonitě někde objevit. Nejčastěji tak jde o výši úroků.

Jak z registru ven?

Pokud jste v bance ani u nebankovní společnosti nepochodili, nezoufejte. Tato situace nemusí mít dlouhého trvání. I z registru se totiž jednou dostanete. Vždy ale záleží na tom, jaké informace o vás daný registr vede. Pokud jde o registr Solus, je potřeba dlužné společnosti vše uhradit, zrušit smlouvu a zrušit i svůj souhlas se zpracováním osobních údajů. Následně se můžete obrátit přímo na společnost Solus s žádostí o výmaz. Počítejte ale s tím, že to nebude záležitostí několika hodin či dnů. Z bankovních a nebankovních registrů klientských informací (tzv. BRKI a NRKI) bohužel vymazat nejde. Informace tam jsou po celou dobu trvání smlouvy a ještě čtyři roky poté.

Nevytloukejte klín klínem

Největší chybou, která vás může stát zápis do registru dlužníků je jistě to, pokud začnete vytloukat jednu půjčku půjčkou další. Taková rychlá půjčka je sice dostupná prakticky na každém rohu, její vyřízení byste měli ale dvakrát zvážit. V případě, že nedokážete uhradit stávající půjčku, je vyřízení další krokem do pekel, resp. k exekutorovi. Proto v případě potíží se splácením neprodleně kontaktujte věřitele, spravte jej o své aktuální situaci a domluvte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz

Články ze sekce: profit.czPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.