S bubbleshow dobyl celý svět

21.11.2017 | , Profit
profit.cz


Překonává světové rekordy, vystupuje pro nejbohatší lidi planety. Show čtyřiatřicetiletého Matěje Kodeše nejsou jen ozdobou firemních večírků. V Evropě, Asii či Americe plní haly pro tisíce lidí.

Když v 80. letech televizní diváci v Manéži Bolka Polívky nevěřícně sledovali kouzla Američana, který se svoji bubbleshow procestoval svět, byl Matěj Kodeš malý chlapec. Podobná vystoupení ho nicméně inspirovala, aby se vydal stejnou cestou. První rekord překonal po studiích elektrotechniky na střední škole v roce 2005, od roku 2008 vystupuje jako profesionál. Před tím krátce pracoval jako správce počítačové sítě.

„Při jednom z vystoupení jsme jako blázni koukali na to, že se dají do bubliny uzavřít tři lidi. Zaujalo mě to a tehdy jsem se rozhodl, že to zkusím,“ vzpomíná.

Sám je dnes držitelem daleko pozoruhodnějšího světového rekordu. Do bubliny o průměru 38 metrů zavřel 247 lidí a Škodu Kodiaq. Ještě předtím mu do Guinnessovy knihy rekordů zapsali jako unikát 214 dobrovolníků v jedné bublině. Dosáhnout takového mistrovství ale není jednoduché, zabere to léta učení.

Práce na plný úvazek

Dnes procestuje Matěj Kodeš se svými vystoupeními a workshopy statisíce kilometrů ročně. „Jen autem projezdím téměř 70 tisíc kilometrů za rok. Stává se, že za jediný den jedu z Košic do Karlových Varů a pak ještě do Německa. Nalétáme samozřejmě víc, ale to nepočítám,“ usmívá se. Vystoupení s bublinovou show na pódiích pod střechou či venku ve speciálním stanu, který chrání před větrem, absolvuje zhruba 150 za rok.

Zatímco dříve bylo profesionálních bublinářů jako šafránu, dnes jich rychle přibývá. „Uživit se s tím dá neprosto bez problémů, ale je to práce na plný úvazek. Nemáte volné víkendy, svátky ani silvestry. Jsem rád, když si můžu udělat volno na Vánoce,“ připouští. O tom, kdy si vezme dovolenou, vlastně rozhodují klienti, jimž předvádí své umění.

Kodeš se věnuje také obchodu ve vlastní firmě, která spravuje největší tuzemský e-shop s bublifuky, a má uměleckou agenturu, jež zprostředkovává vystoupení dalším kolegům. „Prodej bublifuků je sezonní záležitostí, proto v sezoně s mojí společnicí zaměstnáváme na dohodu ještě dalších pět šest lidí. Největší nápor je logicky v létě, je to ostatně venkovní zábava,“ dodává.

Styděl se před publikem

„S bubbleshow jsem vystupoval na Maltě, v Rusku, Nizozemsku, Švýcarsko, Německu, Rakousku, v Kuvajtu, Kataru, Indii, Emirátech nebo v Číně,“ vypočítává. „Asijci jsou nesmírně hraví, paradoxně jsem tam za větší hvězdu než v Česku. Celá trasa metra byla v Číně polepená mými fotografiemi, byl jsem pozván do pořadu v televizní stanici, kterou sledují desítky milionů diváků,“ dodává.

V Hongkongu strávil dva měsíce, kdy musel absolvovat tři vystoupení každý den. V čínské televizi věnovali Kodešovi několik minut v pořadu, který je obdobou Dobrého rána v České televizi. „K divákům jsem mluvil česky a pod tím běžely titulky v čínštině a mandarínštině,“ popisuje.

Ačkoli před lidmi vystupoval tisíckrát, za klasického exhibicionistu se nepovažuje. Naopak. „Ze začátku jsem před lidmi nerad mluvil, měl jsem problém předvádět před publikem. Časem to naštěstí pominulo. Teď už je mi jedno, jestli na mě kouká sedm lidí, což byl nejmenší počet, pro který jsem vystupoval na soukromé akci, nebo několik stovek diváků,“ prozrazuje.

Laika napadne, zda existují oficiální soutěže, kde měří profesionálové své síly. Mistrovství Evropy nebo mistrovství světa se nepořádají, bublináři se ale potkávají na srazech, kde předvádějí svým kolegům i divákům nové triky.

Za zápis do Guinnesse zaplatíte majlant

Rekordy Matěje Kodeše možná působí bizarně, je za nimi ale dlouhá příprava a mimořádná zručnost mistra bublinářského řemesla. Za uzavření závodního tahače do bubliny byl nominován Agenturou Dobrý den na rekordmana roku. Do bubliny se mu vešli čtyři tygři i s ošetřovateli, tři osobní auta, nikdo na světě dosud z bublin nevytvořil tak dlouhý tunel ani řetěz.

Není divu, že jeho mistrovství zaujalo i nakladatelství Guinness World Records Limited. Jenže zápisy do Guinnessovy knihy rekordů mají háček. „Za rekord nic nedostanete, naopak musíte zaplatit – a ne málo. Pokud chcete, aby přijel komisař a uznal vám váš výkon jako rekordní, zaplatíte osm tisíc liber plus letenku a ubytování. Můžete to mít i zadarmo, ale pak je to docela složitý a dlouhý proces,“ prozrazuje.

Pokud se rozhodnete pro levnější a relativně schůdnější cestu, je třeba počítat s velkými průtahy: „Nejdříve jim napíšete, co máte v plánu udělat, a pak si počkáte 12 týdnů na odpověď. Z té se dozvíte přesné instrukce, jak máte postupovat. Když podmínky splníte a rekord uděláte, dalších dvanáct týdnů čekáte, jestli vám to uznají. Celkově to tedy zabere přes půl roku. Málokdo si zápis u Guinnesse zaplatí, a tak tam zdaleka není většina rekordů,“ upozorňuje.

Firma Matěje Kodeše sídlící v Lysé nad Labem se chlubí ještě jedním zajímavým rekordem – a to největším bublifukem na světě, který má objem více než sto litrů a je vystaven v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Nicméně je funkční a lze si jej pronajmout.

Workshopy lákají další tisíce lidí

Součástí většiny vystoupení jsou workshopy, které rovněž lákají tisíce lidí – a to v Česku a na Slovensku. „Máme dva druhy workshopů. U těch, co pořádáme venku, si mohou lidé foukání bublin vyzkoušet, dostanou instruktáž, tvořítka na bubliny i speciální kapalinu. Na workshopy jezdí naši animátoři. Uvnitř workshopy probíhají tak, že při vystoupení ukazuju triky jen pomocí rukou a kapaliny. I to si mohou zájemci zkusit,“ shrnuje Matěj Kodeš.

Vystoupení jako taková musejí být perfektně připravená. I nejšikovnějším kouzelníkům s bublinami se stává, že se foukání nedaří a musejí akci přerušit, či dokonce zrušit. „Musím to zaklepat, ale mně se za dlouhá léta stalo něco podobného jenom dvakrát. Jednou jsme vystupovali ve sklepě, kde byla plíseň, a bubliny prostě nešlo udělat. Tak jsme se museli přesunout ven na vzduch,“ vzpomíná.

„Venku na vzduchu“ je zase problémem vítr. Pro to, aby mohl umělec předvést dokonalou show, potřebuje absolutní bezvětří. Matěj Kodeš si proto pořídil unikátní stan. A perfektní musí být i složení kapaliny, ze které bubliny foukáte.

Matěj Kodeš vystupuje na akcích pro děti, kulturních akcích, komponovaných večerech, plesech i firemních eventech. Mezi zástupci firem je Kodešova show mimořádně populární. Bublinová show s workshopem byla ostatně v roce 2014 oceněna jako nejzajímavější produkt pro firemní akce (Trend Event).

Články ze sekce: profit.czPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.