Emil Beber: Omezte neustálé změny právních předpisů!

07.07.2017 | Bartík Ivo, Profit
profit.cz


Titul Manažer roku 2016 si vydobyl Emil Beber, předseda představenstva výrobního družstva Kovobel Domažlice. „Vždy se snažím dodržovat dohody, i nepsané,“ říká.

Je to vlastně tak trochu i „dárek“ k loňskému 50. výročí založení firmy. Jak jste ho oslavili?

Uspořádali jsme při této příležitosti dvě slavnostní setkání, jedno pro naše odběratele v hotelu Valeč a druhé pro naše zaměstnance, jejich rodinné příslušníky a další obchodní partnery v sídle společnosti v Domažlicích. Letos v červnu mám mimochodem zase já padesáté výročí práce v družstvu, od roku 1990 jsem předsedou jeho představenstva.

Jaké jsou nosné výrobní obory vaší firmy a jaký bude jejich vývoj v budoucnu?

Vyrábíme a dodáváme dva zcela rozlišné produkty: technologická zařízení pro chov drůbeže a skládací skladovací kontejnery Kovobel. Každý sortiment se podílí na našich prodejích zhruba polovinou. Úmyslně udržujeme toto dvojí zaměření našeho odbytu, protože to přispívá k ekonomické stabilitě. Případné výpadky výnosů z jednoho sortimentu můžeme nahradit prodeji druhého výrobku a pokles tržeb jednoho sortimentu tak podstatně méně ovlivní naše hospodaření.

Jak velká část produkce jde na vývoz?

Vyvážíme zhruba dvě třetiny, z toho technologická zařízení pro chov drůbeže zejména do nedalekých evropských zemí a ve spolupráci s naším anglickým obchodním partnerem do třetích zemí, hlavně do USA a Kanady. Kontejnery Kovobel exportujeme téměř do celé Evropy, ale snažíme se hlavně ve spolupráci s agenturou CzechTrade realizovat dodávky i do třetích zemí, tedy do Mexika, Kolumbie, Chile, Peru, Uruguaye, Izraele, Austrálie a na Nový Zéland. Jednotlivé dodávky kontejnerů Kovobel však byly vyexpedované i do exotických destinací, například do Hongkongu, Jižní Koreje, Nové Kaledonie a na ostrov Saint-Martin.

Co je „specialitou“ vaší firmy, na niž jste obzvláště pyšní?

Jsou to nejen unikátní skladovací skládací kontejnery Kovobel, jsme jejich největším výrobcem v Evropě a možná i ve světě, ale i nová netradiční řešení některých součástí technologických zařízení pro chov nosnic.

Čím myslíte, že jste si vydobyl titul Manažer roku?

Do soutěže mě nominoval Svaz českých a moravských výrobních družstev pravděpodobně proto, že naše družstvo vykazuje dlouhodobě velmi dobré výsledky hospodaření. Je to výsledek úspěšné práce celého kolektivu našeho družstva.

Jak byste popsal svůj přístup k vedení spolupracovníků?

Snažím se dělat manažerskou práci odpovědně, s citlivým přístupem ke členům celého pracovního kolektivu, a současně dodržovat dohody s obchodními partnery; i nepsané, s cílem získat důvěru subjektů, se kterými jednám. Vždy přiznávám bez otálení svoji chybu v rozhodování a následně dbám na to, abych ve spolupráci s podřízenými tuto chybu co nejrychleji efektivně odstranil.

Můžete stručně popsat dosavadní vývoj firmy?

V roce 1966 se osamostatnila provozovna výrobního družstva Kovodružstvo Strážov na Kovo, výrobní družstvo Bělá nad Radbuzou. V roce 1976 rozšířilo družstvo svoje působení a založilo svůj závod v Domažlicích. Po sametové revoluci jsme měli 485 zaměstnanců ve dvou závodech.

Předpokládám, že pak družstvo prošlo změnami.

Naším hlavním výrobním programem byla technologická zařízení pro chov drůbeže, kde se téměř ze dne na den odbyt zastavil. Hledali jsme kooperace na všemožných strojírenských výrobách, zejména v Německu, a postupně jsme redukovali počet zaměstnanců; tenkrát to všechno byli členové družstva. Základní věcí, kterou jsme neudělali – na rozdíl od řady ostatních – bylo, že jsme nezrušili technický úsek. Nechali jsme si konstrukci, technologii a vývoj. Proto když se situace uklidnila, byli jsme schopni vyrábět a prodávat své vlastní výrobky. V roce 1992 prošlo naše družstvo transformací, s ohledem na vývoj své ekonomické situace přesídlilo v roce 2002 do Domažlic a následně byl v roce 2005 dokončen prodej závodu Bělá nad Radbuzou novému vlastníkovi.

Jak vidíte budoucnost naší ekonomiky – prospěly jí intervence ČNB?

Domnívám se, že česká ekonomika se bude i nadále úspěšně rozvíjet a základním předpokladem pro to je, aby se výrazně omezily neustálé změny právních předpisů, které manažery neúměrně zatěžují, a aby se tak ustálilo právní prostředí. Intervence ČNB pro stabilizaci kurzu koruny výrazně pomohly všem exportérům. V podmínkách naší firmy se snažíme vyhnout kurzovým rizikům tak, že téměř celé tržby v devizách zase ve stejných devizách utratíme za nákup materiálů a služeb, a to i od českých dodavatelů. Jsem zastáncem přijetí eura, protože naše družstvo většinu ekonomických operací provádí v eurech už nyní.

Jaký očekáváte vývoj kurzu koruny?

Očekávám, že česká koruna bude postupně posilovat, a to v nejbližší době na kurz cca 26,40 Kč/EUR.

Čerpali jste nějaké dotace z Evropské unie?

Žádné dotace z Bruselu nečerpáme ani jsme nečerpali a jsem přesvědčený, že tyto dotace jen narušují obchodní a ekonomické prostředí a měly by co nejdříve skončit.

Zastihli jsme vás právě před odletem do Peru. Jak se daří expanze vaší firmy do zahraničí?

Dlouhodobě spolupracujeme s agenturou CzechTrade, zejména při vyhledávání možností exportů kontejnerů Kovobel do nových teritorií, a v řadě případů dosahujeme úspěchu. Spolupráci s agenturou CzechTrade bych jiným firmám jen doporučil. Měly by ale počítat s tím, že každá firma musí nést sama svůj podíl činností při vyhledávání nových vývozních možností. A co se týká Peru, představenstvo našeho družstva se letos v dubnu rozhodlo poslat do tohoto jihoamerického státu zdarma 11 kusů skládacích skladovacích kontejnerů Kovobel jako humanitární pomoc při řešení následků katastrofálních povodní. Dodávka byla vyexpedována o měsíc později.

Články ze sekce: profit.czPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.