Zkroťte své domácí výdaje a naučte se šetřit

09.05.2017 | Komerční sdělení, Půjčkomat.cz
profit.cz


Máte problémy se sestavováním rodinného rozpočtu? Stává se vám až příliš často, že na konci měsíce máte méně, než byste potřebovali? Máme pro vás tipy, jak na domácí výdaje, abyste s penězi vyšli a nestrádali.

Plánování rodinných rozpočtů sice někdy může být náročné, zpravidla ale stačí zdravý rozum, tužka a papír, a poté především důsledná disciplína při dodržování vytknutých cílů.

To zvládnete!

1. Stanovte si cíl

Pokud na něčem ušetříte pár korun nebo stovek, možná vám to ani nepřijde a nijak vás to nepotěší. Co ale když se svými úsporami přiblížíte ke svému cíli? Ať už sníte o krásné dovolené u moře, o novém telefonu, autu, nebo spotřebiči do domácnosti, každá našetřená koruna bude mít najednou smysl.

Můžete svůj sen třeba vytisknout a přilípnout doma na nástěnku nebo na lednici. Pak si ještě snáze představíte, jak vás vaše úsporu přibližuji k tomuto cíli. A ochota neplýtvat penězi bude ještě větší.

Můžete si dát fotku svého cíle také do peněženky. Přejete si koupit svému dítěti novou hračku nebo počítač? Dejte si tam jeho fotku, a až příště budete chtít utrácet, uvidíte, že byste měli raději šetřit.

Zkrátka si najděte pořádnou motivaci, proč neutrácet.

2. Zapisujte si výdaje

Motivaci proč šetřit už máte. Teď je na čase začít si zapisovat výdaje, ať můžete sledovat, kam vaše peníze utíkají a kde byste mohli více šetřit. Zní vám to jako otravná činnost? Tak si ji zpříjemněte!

Výdaje si můžete poznamenávat do hezkého sešitu, upravené tabulky v Excelu nebo do šikovné aplikace v chytrém telefonu.

Aby to pro vás nebylo nepříjemné, zpříjemněte si tuto činnosti nějakým hezkým rituálem. Pusťte si oblíbenou hudbu, uvařte si dobrý čaj, natáhněte se na gauč a jde se na to. Stačí pár minut dva krát do týdne a brzy budete mít dokonalý přehled o výdajích vaší domácnosti.

3. Poučte se

Při samotném zapisování výdajů zjistíte, kde peníze nejvíce mizí. Nejvíce utrácíte za drahé potraviny, za oblečení nebo si dopřáváte drahou elektroniku? Jestli vám na konci měsíce z výplaty nic nezbývá, možná byste se měli poučit a utrácet méně.

Je dobré si také ujasnit a přiznat, zda patříte mezi lovce slev nebo lovce kvality. Lovci slev, kteří zbožňují slevy všeho druhu, si musí dát pozor, aby se při honbě za nízkými cenami nezapomněli zamyslet i nad kvalitou daného zboží. Protože nikdo není tak bohatý, aby kupoval levné věci, jak se říká.

Naopak ti, kteří jdou po kvalitě, by neměli zapomínat hledět i na cenu. To nejdražší zboží nebývá vždy to nejkvalitnější.

4. Nastavte si limity

Rozdělte si výdaje do jednotlivých skupin a stanovte si limity pro útraty. Sledujte tyto výdaje v čase a mějte plán, respektive nastavené zmíněné limity. Limit představuje částku, kterou si můžete dovolit utratit za jednotlivé oblasti, aby vám současně zbyly nějaké peníze, které by měly směřovat ke splnění vašich finančních cílů.

Někomu bude stačit měsíční limit, někdo si musí měsíční limit rozpočítat na každý týden nebo dokonce den. Po nějakém čase sledování vašich výdajů začnete jejich strukturu měnit. Najděte výdaje, které se pravidelně opakují, a které dokážete do budoucna zcela oželet, popřípadě snížit jejich limit.

5. A co když přesto nevyjdete?

Zapisování výdajů, nastavení limitů a především jejich fungování a výsledné šetření nějakou dobu potrvá. Jenže složenky chodí dál a vy na konci měsíce můžete být opět bez peněz.

Nevěště hlavu, máme pro vás řešení. A tím je rychlá nebankovní on-line půjčka od Půčkomat.cz. Můžete si půjčit několik tisíc, abyste včas zaplatili účty a vyhnuli se tak velkým potížím či dokonce exekucím. Nebo si dopřejte vysněnou dovolenou či třeba telefon už nyní a zaplaťte jej později.

První půjčku od nás dostanete zcela zdarma. To znamená, že nebudete platit žádné úroky nebo poplatky. Splatíte jen přesně to, co jste si půjčili. To zní dobře, že?

Články ze sekce: profit.czPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.