Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace

Únik od škorpionů

Profit

Interaktivní hra zabaví manažery i děti. Za 60 minut musí najít klíč k cestě na svobodu.

 

Než se stala majitelkou Exit Game, prošla si Eva Masaryková různými pozicemi. Od provozní přes testera až po tvůrkyni úkolů a jejich posloupnosti v herních místnostech, které Exit Game hráčům zprostředkovává. Sama tvrdí, že se k únikové hře dostala jako slepý k houslím: „Kamarádka věděla, že sháním brigádu. Pracovala v baru, kam přišel stávající majitel a vyprávěl jí, že hledá někoho pro provoz Exit Game. Ihned mi zavolala, ať přijdu. Slovo dalo slovo a nastoupila jsem jako provozní.“ Do té doby bylo v České republice možné zakusit kouzlo netradiční hry na vlastní kůži pouze v Praze, od června 2014 mělo své první tajemné únikové místnosti díky Exit Game také Brno.

S nápadem původně přišli tři již bývalí majitelé ze Slovenska. „V Bratislavě už úniková hra byla. Do Prahy to bylo daleko, tak se logicky nabízelo Brno, kde něco takového chybělo,“ vypráví Masaryková, která se od počátku starala kromě marketingu skoro o všechno. „Hodili mě do vody a plav,“ vzpomíná. „Protože měli původní majitelé na Slovensku svoje záležitosti, neměli tolik času tady pořád být a celý provoz závisel na mně. Po nějaké době proběhla změna vlastníků, zůstal jen jeden a mně nabídl za dobře odvedenou dlouhodobou práci nějaké procento provize. A protože jsem se tady starala o provoz hlavně já, časem jsem mu navrhla, jestli by to nechtěl prodat. A on souhlasil,“ dodává nyní již majitelka Exit Game, která firmu provozuje se svým partnerem Martinem Lazarem.

Fantasy, vězení nebo závan orientu?

Exit Game ve svých prostorách nabízí tři tematické místnosti podle stupně obtížnosti. Tým dvou až pěti hráčů musí v přesném pořadí vyřešit hádanky, poradit si s různými mechanismy a postupným otevíráním zámků získat klíč od hlavních dveří. „Princip a posloupnost řešení vymýšlela teď už bývalá kolegyně,“ vypráví Masaryková. „Fungovala jsem jako tester, dokonce mám svou vlastní testovací skupinu. Vždycky jsem hru odehrála, zjistila nějaké chyby a potom se postup dal upravit a vylepšit.“ Po odchodu původních majitelů je vymýšlení herního manuálu kompletně v režii její a jejího partnera.

V současnosti si hráči u Exit Game mohou zvolit Wonderland, místnost tematicky řešenou ve stylu Alenky v říši divů, anebo Prison Break, klasický útěk z temného vězení. Třetí a nejtěžší místnost představuje Egypt, který funguje tři měsíce. K němu Eva dodává: „Egypt jsme udělali úplně jinak, aby to nebylo jenom o klíčích a zámcích, ale také o jiných mechanismech. Vnitřek Egypta měli na starost dva šikovní kluci a vše vyráběli rukama, o to víc je ta místnost vzácná,“ vypráví Eva hrdě. Příprava nového prostoru trvala dva měsíce a testovali jej dalších 14 dní. V Egyptě jsou k vidění dokonce malí škorpioni. Hráči se však nemusejí bát, pouze za sklem terária dotvářejí exotickou atmosféru. O obtížnosti Egypta svědčí i statistika. Ze sta týmů jich bylo úspěšných devět procent včetně strategického týmu samotné Evy.

Hra pro těhotné i seniory

Kamarádi, páry, rodiny, školy nebo firmy, ti všichni si do Exit Game přicházejí potrápit mozkové buňky. Nejfrekventovanějšími měsíci jsou květen, březen, únor nebo období kolem Vánoc. V průměru navštíví Exit Game 100 až 150 týmů měsíčně, v květnu 2016 to bylo dokonce 180 týmů. „Já pořád říkám, že tahle hra je pro každého. Není to fyzicky náročné, musíte jen přemýšlet a spolupracovat,“ vysvětluje majitelka. „Měla jsem tu dokonce mnoho těhotných dívek, zájezd důchodců, školní třídy, ale také vozíčkáře.“

Jakmile tým vstoupí do místnosti, začne Masaryková sledovat počínání všech spoluhráčů na kameře. Přece jenom ne každý tým zvládne vyřešit úkoly a dostat se ven z místnosti. „Po dvaceti minutách tápání přicházím s malou nápovědou, jestliže se hráči ubírají špatným směrem. Podle chování poznáte, kdo je ve skupině šéf,“ usmívá se. „Často se mě lidé ptají, jaký počet hráčů je ideální. Podle mě jsou to čtyři. Mohou se totiž rozdělit a vyřeší toho víc za kratší čas, oproti například zamilovaným párům, které se prostě neoddělí a potom nestíhají.“

Propojení s coachingem

V Exit Game se pravidelně konají teambuildingy, které vedly k dalšímu rozšíření nabídky pro firmy. „Uvažujeme o propojení interaktivních her s coachingem. Součástí by bylo krátké zhodnocení, na jehož základě se o sobě hráči i něco dozvědí a zároveň se naučí různé techniky, které se jim mohou v praxi hodit,“ vysvětluje majitelka další záměry Exit Game. „Chystáme také čtvrtou místnost. Chceme, aby byla zajímavá a po technické stránce ,vymakaná‘. Uvažujeme i nad dvojí verzí. Jedna by byla pro dospělé a druhá pro děti. Chceme se zaměřit na jejich vzdělávání. Protože roste konkurence i poptávka klientů, musíme neustále pracovat na tom, abychom byli lepší,“ uzavírá Masaryková.